مطالب جدید

اجلاس سالانه دبیران اجرایی استانی بنیاد بین المللی غدیر برگزار شد دکتر حسین ظریف منش قائم مقام دبیرکل بنیاد بین المللی غدیر: شعار دهه امامت و ولایت سال ۱۴۰۳،‌ « امیرالمؤمنین(علیه السّلام) معیار زندگی، الگوی حکمرانی» تعیین و به کلیه وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی ، نهاد‌های عمومی و تشکل‌های مردمی ابلاغ گردیده است . تسلیت فرا رسیدن ایام محرم‌الحرام  و شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) کلیپ حضرت علی علیه السلام بنیاد بین المللی غدیر استان‌ همدان:مسابقه ملی کتابخوانی به مناسبت عید #مباهله مسابقه #عهد_می‌بندم به مناسبت روز مباهله و روز خانواده فقط تا فردا تمدید شد. دکتر حسین ظریف منش مدیرعامل بنیاد بین المللی غدیر:مباهله سندى جاودان بر حقانیت اسلام  در مقابل سایر ادیان و شاهدى غیر قابل انکار بر اصالت و استحکام بناى همیشه استوار تشیع در جهان اسلام  است. آیت الله صدیقی دبیر کل بنیاد بین المللی غدیر:درس مهم  مباهله این است که   خانواده منسجم و اسلامی جبهه حق را تقویت می‌کند دکتور حسن الربیعی – دانشکده فقه دانشگاه کوفه:منهج الصوره فی شخصیه الإمام علی علیه السلام فی القرآن الکریم والحدیث؛ دراسه نقدیه. رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای مدظله:مباهله؛ صحنه تمایز حق و باطل

پ
پ

روابط عمومی بنیاد بین المللی غدیر به نقل از مهر؛

جشن کیلومتری غدیر کهگیلویه و بویراحمد جشن با محتوا است که در کنار شادی و نشاط، به شرکت کنندگان در مراسم محتواهای عمیق و جامع عرضه می‌شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: جشن کیلومتری غدیر کهگیلویه و بویراحمد جشن با محتوا است که در کنار شادی و نشاط، به شرکت کنندگان در مراسم محتواهای عمیق و جامع عرضه می‌شود

در آستانه برگزاری مهمونی کیلومتری غدیر در تهران و سایر شهرستان‌ها هستیم بر همین اساس برای بررسی فضائل و شبهات برگزاری جشن غدیر با حجت الاسلام سیدرضا افتخاری مدیرکل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد به گفت‌وگو پرداختیم که حاصل آن در ادامه تقدیم می‌شود:

*چه فضایلی در آیات و روایات برای غدیر و برپایی جشن غدیر ذکر شده است؟

آیاتی که در مساله غدیر بر قلب نازنین پیامبر نازل شده همه بیانگر عظمت این روز است. خداوند پیش از آنکه در آیات قرآن کریم به مساله غدیر اشاره کند خطاب به پیامبر می‌فرماید نگران نباش، دلهره نداشته باش و تنها رسالت خود را انجام ده چرا که اگر این وظیفه را به جای نیاوری گویا رسالت خود را به انجام نرسانده‌ای؛ این کلام الهی بیانگر برکات غدیر است.

در همین آیات پروردگار می‌فرماید امروز اکمال دین و اتمام نعمت است؛ خداوند عنوان اکمال و اتمام را در بحث غدیر استفاده می‌کند. این آیات نشان می‌دهد که حقیقت غدیر که قله توحید است تا ابد باقی می‌ماند و به هیچ عنوان مورد خدشه قرار نخواهد گرفت. دشمنان در همین روز بود که ناامید شدند.

در روایات بسیاری ذکر شده که روز غدیر باید گرامی داشته شود و این گرامی داشت باید به صورت تمام و کمال باشد؛ بنابراین برای چنین روزی به هر میزان که انسان توان دارد این روز را گرامی بدارد. طبق صریح روایات؛ اگر تنها یک نفر را در روز غدیر طعام دهید گویی یک میلیون پیامبر، صدیق و شهید را اطعام داده اید. گرامیداشت روز غدیر، سیره اهل بیت (ع) است تا جایی که نقل شده امام رضا (ع) در روز غدیر اطعام می‌داد و سایر اهل بیت (ع) به شادی و ابراز خوشحالی می‌پرداختند.

* گاهی اوقات مطرح می‌شود که این همه هزینه برای چه و چقدر لازم است همین هزینه‌ها برای فقرا صرف شود؛ آیا این کلام درست است؟

انسان‌ها در هر جای جهان که هستند در طول زندگی خود پول‌های زیادی هزینه می‌کنند و کارهای زیادی انجام می‌دهند برای مثال به مسافرت می‌روند و یا جشن ازدواج می‌گیرند و … چون احساس می‌کنند که نیاز به شادی و تفریح دارند؛ اما در میان همه کارهایی که انجام می‌شود برخی از کارها ارزش بیشتری دارد برای مثال تشویق بازی تیم ملی از ارزش بالاتری نسبت به سایر تیم‌ها دارد چون با این کار به نوعی از کیان ملی، غرور ملی، شادی ملت و… دفاع می‌کنیم؛ بنابراین در برگزاری جشن غدیر به کلام الهی احترام گذاشته شده و به نوعی کلام الله و توحید یادآوری می‌شود بر این اساس برگزاری جشن کیلومتری غدیر باعث تقویت اعتقادات، پررنگ‌تر شدن ارزش‌های صحیح و… می‌شود. از این رو در گرامیداشت روز غدیر هر میزان هزینه شود ارزشمند است چون عقاید و ارزش‌های سالم به نسل‌های بعد انتقال داده می‌شود. کسی که در این روز پروردگار، پیامبر اکرم (ص) و امام علی (ع) را گرامی بدارد و در این مسیر هزینه کند در اصل اسلام را گرامی داشته و تبلیغ دین کرده است.

*گاهی اوقات شنیده می‌شود که برگزاری جشن کیلومتری غدیر نوعی مناسک سازی است؛ آیا حضرت عالی این کلام را قبول دارید؟ توضیح دهید.

بنده این شبهه را قبول ندارم.

حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) به مدت سه روز افطار خود را به فقیر، یتیم و مسکین دادند اگر انسان آنها را الگوی خود قرار دهد زندگی اش سراسر احسان، وقف و بخشش می‌شود، بنابراین برگزاری جشن غدیر برکات چند بعدی دارد چرا که هم احیای شادی اجتماعی و هم باعث شادی فردی، تأیید اعتقادات درست و تبیین ارزش‌ها است بر این اساس برگزاری جشن کیلومتری غدیر مناسک سازی نیست چرا که از گذشته برگزاری جشن‌های غدیر دارای قالب بوده و امر جدیدی نیست. اکرام و اطعام و افطار دادن از سنت‌های آل الله بوده است. برگزاری جشن کیلومتری نیز همانند دیگر قالب‌های شادی است که افراد با حضور در آن به اظهار شادی و خوشحالی می‌پردازند.

بنابراین جشن کیلومتری غدیر گرامی داشت غدیر است که در ادوار مختلف به صورت‌های گوناگون صورت گرفته و خلاف شرع نیست بلکه تعظیم شعائر است. برای مثال آیا می‌توان گفت در عزاداری ایام شهادت اباعبدالله الحسین (ع) چون نوع عزاداری‌های اقوام مختلف و شهرهای گوناگون با یکدیگر متفاوت است این نوع عزاداری‌ها مناسک سازی است؟ خیر هرگز. این نوع عزاداری‌ها چون با هنرها و ذوق‌های گوناگون بشر که هیچ منع شرعی هم ندارد برگزار می‌شود.

مساله غدیر را عموم اهل سنت قبول دارند شاید در محتوا از نظر ترجمه بین شیعیان و اهل سنت اختلاف نظر باشد اما گرامیداشت آن را همه مسلمانان قبول دارند. نکته دیگر اینکه اینگونه نیست اهل بیت (ع) تنها نزد شیعیان گرامی بوده و حرمت داشته باشند بلکه تمام فرقه‌های اهل سنت نسبت به اهل بیت (ع) احترام می‌گذارند. بنابراین چون اهل سنت اهل بیت (ع) را دوست دارند و اکرام آنها را نیز قبول دارند می‌توان گفت همه مسلمانان حول محور قرآن و اهل بیت (ع) دارای وحدت هستند و غدیر یکی از جلوه‌های با عظمت وحدت مسلمانان است چرا که عمده صحابه پیامبراکرم (ص) داستان غدیر را بیان کردند.

*در پایان چنانچه نکته‌ای هست بفرمائید.

در دوره‌های مختلف تاریخ اظهار محبت و احترام به اهل بیت (ع) و تعظیم شعائر جلوه و نمودهای گوناگونی داشته است از این رو می‌توان گفت پیاده روی کیلومتری غدیر فرصتی است تا مردم ارادت خود را به خداوند و پیامبراکرم (ص) و اهل بیت (ع) ابراز کنند. مهمانی کیلومتری غدیر طراحی پر خیر و برکتی بود که امید است به تمام جهان اسلام تسریع پیدا کرده و صادر شود. جشن کیلومتری غدیر یک جشن با محتوا است که در کنار شادی و نشاط، به شرکت کنندگان در مراسم محتواهای عمیق و جامع عرضه می‌شود. این مراسم ذو ابعاد بوده مملو از شادی و لذت‌های اجتماعی است.

خبرگزاری مهرگروه دین و اندیشه- فاطمه علی آبادی

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.