تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : admin2
حوزه : اخبار غدیر
شماره : 2337
تاریخ : ۹ آذر, ۱۳۹۶ :: ۱:۱۹
آیت‌الله استادی: جلسات تفسیر قرآن به جلسات معنوی و اخلاقی تبدیل شود گروه حوزه‌های علمیه: دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: هم مراجع و هم رهبری می‌فرمایند که نیاز ضروری امروز حوزه، اخلاق است، بنابراین باید جلسات تفسیر قرآن به جلسات معنوی و اخلاقی تبدیل شود.

آیت‌الله رضا استادی، دبیر شورای عالی حوزه علمیه امشب ۸ آذر در گردهمایی استادان تفسیر در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) گفت: در قم همیشه جلسات تفسیر وجود داشت، ولی برخی از روی بی اطلاعی گفتند که تفسیر در حوزه مهجور مانده ولی با فعالیت‌های اخیر این شایعه منتفی شده است.
وی با بیان اینکه جلسات تفسیر و علوم قرآنی به تعداد چند صد عدد در حوزه قم وجود دارد افزود: هم مراجع و هم رهبری می‌فرمایند که نیاز ضروری امروز حوزه، اخلاق است.
استادی عنوان کرد: فقه و اصول و ادبیات به صورت غیرمستقیم با اخلاق مرتبط است و ممکن است کسی مباحث فقهی را بگوید ولی ربطی به اخلاق ندارد ولی آیه آیه قرآن با اخلاق ارتباط دارد.
استادی تصریح کرد: پیشنهاد بنده این است که در ذیل تفسیر آیات قرآن، مباحث اخلاقی مرتبط نیز برای طلاب بیان شود تا کم کم طلاب به مسایل اخلاقی آشنا شوند.
استاد حوزه علمیه گفت: امام و مراجع بر این نکته تاکید داشتند که مسایل اخلاقی در جلسات درسی بیان شود اما این مسئله فراگیر نشده است و اگر استادان قرآنی اهتمام بورزند حتما موثر خواهد بود.
استادی اظهار کرد: جلسات تفسیر باید جلسات معنوی باشد زیرا منطق و ادبیات نیست و باید کاملا معنوی باشد و عظمت قرآن حفظ شود.
وی افزود: اگر می‌خواهیم در شاگردان و طلاب اثرگذار باشیم ابتدا باید خودمان اهل عمل به دستورات قرآن باشیم بنابراین اگر دروس تفسیر بخواهد معمولی باشد خیلی فایده نخواهد داشت و باید بنا بگذاریم هم خودمان استفاده کنیم و هم دیگران از آن بهره ببرند.

© 2022 تمام حقوق این سایت برای سایت بنیاد بین المللی غدیر محفوظ می باشد.