چهارشنبه, 14 خرداد 1399

آخرین اخباردرباره غدیر

 غدیر در کلام اهل بیت


« روز زینت »

امام رضا (ع) فرمود: این روز ، روز زینت کردن است . هرکس خود را برای روز عید غدیر زینت کند خداوند گناهان او را می­آمرزد ، و فرشتگانی را به سوی او می فرستد که برایش حسنات بنویسند و تا سال آینده درجات او را بالا برند .

(اسرارغدیر/ص218و219) ، (عوالم ج15/3/ص224)


« عید اهل بیت (ع) »

امام رضا (ع) فرمود : این روز (غدیر) روز عید اهل بیت محمد(ص) است . هرکس این روز را عید بگیرد خداوند مالش را زیاد می کند .

(اسرار غدیر/ص209)

 
« سؤال علی (ع)  »

روزی حضرت علی(ع)  به ابوبکر فرمود : براساس حدیث پیامبر(ص) در روز غدیر ، آیا من مولای تو و هر مسلمانی هستم یا تو ؟

ابوبکر گفت: شما

(پیام غدیر/ص41)


« شیطان و غدیر »

امام صادق(ع) از قول پدرش امام محمد باقر (ع) نقل کرده است که شیطان در چهار مورد فریاد دردآلود کشید :

    روزی که لعنت شد .
    روزی که به زمین فرود آمد .
    روز بعثت پیامبر (ص)
    روز غدیرخم

(پیام غدیر/ص33)

 
« روز تبسم »

امام رضا(ع)  فرمود : این روز (غدیر) روز تبسم بر چهره مومنان است . هر کس در این روز بر چهره برادر مومن خود تبسم کند ، خداوند در روز قیامت نظر رحمت بر او می نماید و هزار حاجت او را برمی­آورد و قصری از دُرّ سفید در بهشت برایش بنا می کند .

(اسرار غدیر/ص217)


« روز هدیه »

امام رضا (ع) در روز عید غدیری به منازل عده­ای از خواص اصحابش لباس­های نو  و انگشتر و کفش فرستادند و احوال ظاهری آنان و اطرافیان خود را تغییر دادند و لباس­های عادی روزانه را به لباس­های مناسب عید غدیر تبدیل کردند .

(اسرار غدیر/ص219)


« روز جانشینان »

امام صادق(ع)  فرمود : پیامبران الهی ، وصی و جانشین خود را در روز عید غدیر (18 ذی­حجه) منصوب می کردند و رسول خدا (ص) نیز حضرت علی(ع) را در این روز  به جانشینی خود و امامت و ولایت مسلمانان معرفی و منصوب کردند .

(تفسیر ابوالفتوح رازی/جلد4/ص284)


« واعجبا !  »

از حضرت فاطمه زهرا (س) سوال شد : آیا پیامبر (ص) قبل از رحلتش در باره امامت امیر مومنان چیزی فرمود ؟

آن حضرت در جواب فرمود : « واعجبا انسیتُم یَوم غدیرِ خُم » ، عجبا ! آیا روز غدیر خم را فراموش کرده اید ؟

(پیام غدیر/ص42)


« روز غدیر »

امام هشتم حضرت رضا (ع) فرمود : هر کجا که هستی در روز عید غدیر نزد امیرمومنان علی(ع)  باش ، همانا در این روز ، خداوند گناه شصت سال از مردان و زنان مومن و مسلمان را               می­آمرزد و (گناهکاران را) از آتش دوزخ آزاد می­کند دو برابر آنچه که در ماه رمضان آزاد می­کند .

(پیام غدیر/ص45)

 
« غدیر و آسمانیان »

امام رضا(ع)  فرمود :  روز غدیر در میان اهل آسمان مشهورتر است تا میان اهل زمین .

(پیام غدیر/حدیث 45)


«برترین عید »

امام صادق(ع) فرمود : عید غدیر خم از عید فطر و قربان و رو ز جمعه و روز  عرفه افضل است و نزد خداوند منزلت والاتری دارد .

(اسرار غدیر/ص209)

« روز عبادت و اعمال نیک»

امام صادق(ع)  فرمود : شایسته است که شما (شیعیان در روز عید سعید غدیر) با نیکی نمودن و روزه و  نماز و صلۀ رحم و رفتن به دیدار برادران دینی خود ؛ به درگاه خدای تعالی تقرّب جویید ، همانا پیامبران الهی نیز آنگاه که جانشین و وصیّ خود را به مردم معرفی می­کردند ، کارهای نیک ذکر شده را به جای می­آوردند و دیگران را نیز به انجام آنها سفارش می نمودند .

(مصباح المتهجد/ص736)


« اخلاص علی (ع) »

امام جواد (ع) در روز عید غدیر مرقد مطهر حضرت علی(ع) را زیارت کرد و فرمود : شهادت می دهم که تو مخصوص مدح خدا و مخلص طاعت اویی .

(پیام غدیر/ص 46)


« روزه غدیر »

امام صادق(ع)  فرمود : روزه گرفتن در روز عید غدیر خم ، کفاره شصت سال گناه است .

(مصباح المتهجد/ص736)


« روز شادی »

امام صادق(ع) فرمود : روز غدیر روز بزرگی است که خداوند بزرگداشت و احترام آن را بر مومنان لازم کرده است و آن ، روز عید و شادی و سرور و گرفتن روزه شکر برای خدای متعال است.

(الغدیر/جلد1/ص286)


« عید بزرگ خدا »

امام صادق (ع) فرمود : روزه گرفتن در روز غدیر خم برابر است با روزه گرفتن به اندازه عمر دنیا ، آنگاه فرمود : عید غدیر ، عید بزرگ خداست .... خواندن هر نماز در روز عید غدیر برابر است با یکصد هزار نماز و انفاق یک درهم در راه خدا برابر است با انفاق هزار هزار (یک میلیون) درهم ؛ شاید تصور کنی که خدای عزّ و جل روزی را آفریده است که ازنظر بزرگی و احترام از روز عید غدیر برتر است ؟ ( در این جا امام صادق(ع) سه بار فرمود:  به خدا سوگند چنین نیست .

(وسایل الشیعه/جلد8/ص89)

 
« نشانه درغگو »

رسول خدا (ص) فرمود : روز  غدیر خم برترین عید امت من است و آن روزی است که خدای متعال به من فرمان داده است تا برادرم علی بن ابی طالب (ع) را برای امتم به عنوان (امام و) پرچم هدایت منصوب کنم تا در دین خود به وسیله او هدایت شوند .... آنگاه فرمود : .... ای مردم ! کسی که علی را دوست بدارد ، من هم او را دوست دارم و هر که با علی دشمنی ورزد من با او دشمنم ، دروغ می گوید کسی که گمان می­کند مرا دوست دارد در حالی که با علی دشمن است .

(امالی/ص187)


« احترام غدیر »

امام صادق  (ع) فرمود : خداوند هیچ پیامبری را نفرستاده مگر آن که این روز (غدیر) را عید گرفته و حرمت آن را نگه داشته است .

(اسرار غدیر/ص208 و 209)

 

 « افطاری و عیدی »

 در روز عید غدیری ، حضرت امام رضا  (ع) عده ای ازخواص اصحاب خود را برای افطار دعوت کرد و به خانه های آنان هدیه و عیدی فرستاد و درباره فضایل این روز سخنرانی فرمود .

(اسرار غدیر/ص210)


« غدیر در قیامت »

امام صادق  (ع) فرمود : آنگاه که روز قیامت فرا رسد ، چهار روز از روزها زینت می شوند و به زیباترین شکل درمی آیند و در پیشگاه خدا حاضر می شوند ، چنان که عروس برای همسرش زینت می شود : روز عید فطر ، روز عید قربان ، روز جمعه و روز عید غدیر خم .

(اقبال الاعمال /جلد2/ص264)

 
« مصافحه فرشتگان »

امام رضا (ع) فرمود : اگر مردم ارزش این روز (عید غدیر) را می دانستند ، هر آینه فرشتگان با آنان در هر روز ده مرتب مصافحه می کردند .

(تربیت فرزند/ص235)