پنج شنبه, 26 تیر 1399
شناسه خبر:1222

غدیر حامل فرهنگی است که تمام شدنی نیست

  • انداز قلم

غدیر حامل فرهنگی است که تمام شدنی نیست / خوشحالیم خداوند از طریق غدیر، نعمت ولایت فقیه را به ما عطا کرده است .حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده  نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندر عباس گفت : باید به گونه ای عمل کنیم که غدیر به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود و مردم به صورت خودجوش پای کار بیایند .
به گزارش دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر از بندرعباس، حجت الاسلام و المسلمین « محمد عبادی زاده » امام جمعه بندرغباس در نشست خود با مسئولان بنیاد بین المللی غدیر در هرمزگان فرمودند: « ذکر علی عبادت است » و نشستی که برای تبیین جایگاه امام علی(ع) باشد ، قطعا عبادت است .

رحیمی گفت : نماینده وای فقیه با ابراز خوشنودی از اینکه آغاز دوران مسئولیتش به عنوان نماینده ولی فقیه در مقارن با ایام مبارک دهه امامت و ولایت شده است ، افزود : غدیر یک فرهنگ است، یک حادثه نیست که رخ داده و تمام شده باشد ، غدیر حامل فرهنگی است که  تمام ناشدنی است .

امام جمعه بندرعباس تصریح کرد : خوشحالیم خداوند از طریق غدیر، نعمت ولایت فقیه را به ما عطا کرده است .
وی با تاکید بر فرهنگ سازی غدیر، به فلسفه فرهنگ سازی عاشورا اشاره کرد و یادآور شد: عاشورا ، در ابتدا به یک فرهنگ عمومی تبدیل نشده بود ، اما اهل بیت(ع) بستر سازی و تلاش کردند و امروز برکات آن را شاهد هستیم .
حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده با ذکر این نکته که وقتی موضوعی به فرهنگ تبدیل شود مردم برای بزرگداشت آن ، خودشان به صورت خود جوش پای کار می آیند، اذعان کرد : متاسفانه هنوز غدیر، به یک فرهنگ عمومی همانند عاشورا تبدیل نشده است و این مهم با همت و تلاش دلسوزان و محبان اهلبیت (ع)  شدنی است  .

وی گفت : اگر غدیر تبدیل به فرهنگ عمومی شود و مردم برای پاسداشت آن به صورت خود جوش پای کار بیایند ، آنگاه غدیر دیگر متولی نمی‌خواهد و کار بر زمین نمی ماند .
نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان اظهار داشت :  در رابطه با غدیر باید به فضای شکلی و محتوایی غدیر توجه شود و بخش شکلی می تواند ما را به محتوا نیز برساند.

ایشان با اشاره به اینکه بخش شکلی همان برپایی جشن ها، آیین ها و ... می باشد که کالبد و شکل آن است و از طریق همین کالبد و شکل می توان به محتوا  این فرهنگ غنی رسید ، این کارها پوسته کار است و برای رسیدن به مغز یک چیز ، گذر از پوسته لازم است .
حجه الاسلام عبادی زاده اظهار داشت : کار در رابطه با تولید محتوایی غدیر ، سخت است و ستگاه های متولی باید با تربیت مبلغین غدیر ، کار را آسان کنند .
ایشان از برگزاری همایش های علمی ، برگزاری مسابقات از خطبه غدیر، جلسات پرسش و پاسخ ، کارگاه آموزشی ، همایش ، نشست های گفتمان محور غدیری  بعنوان نمونه ای از انواع کارهای محتوایی نام برد و ابراز امیدواری کرد انشاء الله در هر دو کار شکلی و محتوایی به موازات هم پیش برویم .
امام جمعه بندرعباس ادامه داد کار شکلی فضای ذهنی جامعه را درگیر می کند ، و امسال در ایام دهه امامت و ولایت ، کارهای فاخر و خوبی را برگزار خواهیم کرد که در شان و عظمت غدیر باشد .
ایشان با اشاره به اینکه از زمان قدیم یک رسم جالب و خاص در رابطه با غدیر در شهر میناب وجود دارد ، . آن اینکه مردم این شهر طی آیینی خاص و در قالب دسته های پیاده روی که پیشاپیش آنها سادات در حرکت می باشند ، با نشاط دسته روی می کنند که این خود ، تبلیغ شکلی از غدیر است .
ایشان درپایان اعلام کرد : امسال با کمک یکدیگر مراسمات غدیر را با شکوه تر از همیشه برگزار می کنیم و به مرحله ای برسیم که خود مردم خود جوش پای کار بیایند و با این کار بتوانیم رضایت امیرمومنان(ع) و امام زمان(عج) را جلب کنیم .

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین عناوین