سه شنبه, 13 خرداد 1399
شناسه خبر:1057

برگزاری آیین پایانی پنجمین جشنواره بین المللی غدیر«آثار دانشجویی»

  • انداز قلم

برگزاری آیین پایانی پنجمین جشنواره بین المللی غدیر«آثار دانشجویی»

تاریخ ثبت: 25/2/1397      
     

     
     

برگزاری آیین پایانی پنجمین جشنواره بین المللی غدیر«آثار دانشجویی» به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی

مراسم تجلیل از آثار برتر پنجمین جشنواره بین المللی غدیر «آثار دانشجویی»، روز چهارشنبه ، ۱۹ اردیبهشت در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه علامه طباطبائی(ره) با حضور آیت الله صدیقی دبیر کل بنیاد بین المللی غدیر، آیت الله تسخیری رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دکتر حسین ظریف منش، رئیس پنجمین جشنواره آثار دانشجویی غدیر و مدیرعامل بنیاد غدیر ، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر نعمت الله ایران زاده معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر ذکیانی رئیس دانشکده ادبیات فارسی و زبانهای خارجی و الهیات و معارف اسلامی، دکتر جعفرپور دبیر کمیته علم جشنواره غدیر و همچنین جمعی از استادان، دانشجویان و مهمانان خارجی برگزار شد.

ما از کسانی که دراین مسیرعلمی ، عرفانی ، اخلاقی و مدیریتی وجهانی (غدیر) تلاش میکنند قدردانی می کنیم  زیرا علی (ع) برای همه جوامع است

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی غدیر ، در این مراسم از ۱۵ اثر برگزیده دانشجویان داخلی و ۱۸ اثر برگزیده دانشجویان خارجی در مراسم پایانی پنجمین جشنواره بین المللی غدیر قدردانی شد.

آیت الله صدیقی دبیرکل بنیاد بین المللی غدیر طی سخنانی با بیان اینکه وجود مقدس و ربوبی عالم را برای آدم آفرید وآدم را برای نیل به قدرت نیل علم معرفی کرد،گفت: هدف آفرینش این بودکه آدم عالمانه زندگی کند و مساله متعلق به علم در چند مولفه می گنجد که یکی از آنها علم الهی است که به انسان چشم انداز می دهد چرا که علم خداوند نامتناهی است اما بشر از محدودیت رنج می برد در حالی که آرزویش رسیدن به نامحدود است . آدم(ع) را همین لایتناهی خواستن اش به زمین محدود کرد . اگر بخواهیم جاودانه باشیم باید دفترچه راهی که راه رسیدن به لایتناهی است و خدا به انسان داده را دنبال کنیم .

این دفترچه الهی است و باید الهی باشد تا به مقصود برسیم.  امیرالمومنین علی(ع) لایتناهی است، مرزبین صفات جلال و اسماء جمال است، اسم اعظم است؛ خداوند آدم را نامگذاری کرد و او را خلیفه مطلق خودش قرار داد ، خلافت آدم نامحدود است. خلافتی که خدا به آدم داد از روی حکمت بود .

ایشان افزودند : بنیاد بین المللی غدیر با همت آیت ا.. خزعلی صورت گرفت و بحمدالله سفره گسترده تر می شود و امروز دانشگاه علامه طباطبائی این افتخار را دارد و ما از کسانی که دراین مسیرعلمی، عرفانی، اخلاقی ومدیریتی وجهانی تلاش میکنند قدردانی می کنیم زیرا علی (ع) برای همه جوامع است و این دانشگاه امروز پرچمدار است واساتید و فرهیختگان بزرگوار با ارائه مقالات و آثارخود نشان دادند که دانشگاه ما انقلابی وعلوی است  . 

امیدوارم چنین نشست هایی با  وسعت  بیشتر در نظام آموزش عالی کشور را  تجربه کنیم

در این آیین اختتامیه دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی  وزارت علوم  ضمن تبریک روز استاد و معلم به حضار بیان داشت : بنده امروزمیزبان هستم ودانشگاه علامه طباطبائی یکی  از  مهمترین رخدادهای فرهنگی را  تجربه میکند و امیدوارم چنین نشست هایی با  وسعت  بیشتر در نظام آموزش عالی کشور را  تجربه کنیم ، چرا که پیامدهای خوبی برای نسل جوان دارد واز بنیاد بین المللی غدیر ودانشگاه علامه طباطبائی و به صورت خاص از معاون فرهنگی دانشگاه به نوبه خودم کمال تشکر را دارم .

ما باید درپی بسط فرهنگ و اندیشۀ غدیر دردانشگاه باشیم و درس آزادگی ازمهمترین درس هایی است که از فرهنگ غدیر می گیریم .

چنین نشست هایی قطعا نقش موثری برای مقابله با این هجمه ها را دارد و می تواند با ایجاد توانمندی و سیرت بهتر به رشد و تقویت نسل جوان خصوصا دانشجویان بپردازد.

ترامپ مخالفت با برجام نیست بلکه اعلان دشمنی با یک نظام دینی است که پرچمدار اسلام و عدالت است

دکتر حسین ظریف منش، رئیس پنجمین جشنواره بین المللی آثار دانشجویی غدیر و مدیرعامل بنیاد بین المللی غدیر نیز ضمن خوشامد به حضار در این آئین باشگوه با اشاره به فلسفه برگزاری جشنواره و اهداف و برنامه های آینده آن ، گفت : در رابطه با غدیر یک نگاه تاریخی و توصیفی وجود دارد که معتقدان به آن می گویند غدیر در یک زمان انتفاق افتاد و آثاری نیز داشت و به هرحال در تاریخ بود ، اما نگاه نگرش ما این است که غدیر چه چیزی را دنبال می کرد و چه سرنوشتی برای بشریت توانست رقم بزند . اگر بخواهیم از زوایای گوناگون غدیر را بررسی کنیم یک زاویه آن است که غدیر اعلام ولایت امیرالمومنین(ع) به عنوان استمرار نبوّت است و نیز معرفی حضرت علی(ع) به عنوان بالاترین فضیلت ها و شاخص و نماد بی بدیل.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) گفت : طبق بیانات ایشان، غدیر آمده دو مفهوم را به بشر عرضه کند : ۱.حکومت چگونه باشد، ۲. حاکم چه کسی باشد.  ظریف منش تاکید کرد : کار دیشب ترامپ مخالفت با برجام نیست بلکه اعلان درباره دشمنی با یک نظام دینی است که پرچمدار اسلام و عدالت است.

 وی با اشاره به اینکه هدف ما تولید ادبیات علمی در حوزه غدیر است، تصریح کرد: امسال ۳۵۳ اثر به جشنواره رسید که از این میان ۱۸۷ اثر در بخش بین الملل و باقی آثار داخلی بودند، ما اکنون در حال برگزاری جشنواره ششم هستیم و سعی می کنیم که ابعاد بین المللی آن را وسعت بخشیم

آنچه که امروز ضرورت بنیادین دارد پایبندی به ارزش های اسلام و عمل به سیرۀ آل الله اس   

همچنین دربخش دیگری از این مراسم باشکوه ، دکتر ایران زاده ، معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی (ره) با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره بین المللی دانشجویی غدیر در دانشگاه علامه طباطبائی، و ابلاغ سلام رئیس محترم دانشگاه و استادان و دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی و معرفی کوتاه دانشگاه،  اشاره کرد : ۸ نفر از ۱۸ کشور جهان دراین مراسم حضور دارند . امروز جمهوری اسلامی درمقطع درخشان تاریخی قرار گرفته است و شاهد سربلندی نظام در اتخاذ راهبردِ گفتگو در جهان و پایبندی به معاهدات هستیم ، جمهوری اسلامی منطق گفتگو با جهان را برگزید و در این منطق خردورزی را به رخ جهان کشید و نشان داد که هیچ کوتاهی در برابر معاهدات جهانی نداشته و رویکرد صلح و آرامش را برای جهان خواستار است.

ایران زاده افزود : آنچه که امروز ضرورت بنیادین دارد پایبندی به ارزش های اسلام و عمل به سیره آل الله و ادامه راه انقلاب و شهیدان و جانبازان سرافراز انقلاب اسلامی است  .

در ادامه این مراسم دکتر جعفرپور، دکتر جعفرپور دبیر علمی جشنواره گفت :

دبیر کمیته علمی جشنواره گزارش داد : این جشنواره با محوریت بنیاد بین المللی غدیر و همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، جامعه المصطفی(ص) العالمیه و به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود .

وی درمورد تاریخچه برگزاری این جشنواره اظهار داشت : ۵ سال قبل تفاهم نامه ای بین بنیاد غدیر و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منعقد شد که بنا شد طی آن سالانه جشنواره ای را با موضوع غدیر داشته باشیم ، در این راستا خدمت مرحوم آیت الله خزعلی رسیدیم و ایشان فرمودند که عَلَم امامت و ولایت را دردانشگاه سرپا نگه دارید وهمچنین محضرمرحوم آیت الله مهدوی کنی نیز رسیدیدم که ایشان نیز چنین فرمودند . لذا این جشنواره در طول چند سال گذشته در چندین دانشگاه از جمله دانشگاه امام صادق(ع) دانشگاه الزهرا (س)، دانشگاه علامه طباطبائی و ... برگزار شد .

350 اثر به این جشنواره رسیده و از 18 اثر خارجی و 15 اثر برگزیده داخلی تجلیل می شوند

 امسال در سطح ملی و بین المللی اثر داریم ، نزدیک به ۳۵۰ اثر به دبیرخانه رسیده است و بناست طی این مراسم از برگزیدگان و شایسته ها قدردانی کنیم . همچنین درحوزه بین الملی از ۱۸برگزیده تقدیرمیکنیم . اکنون در این مراسم هشتاد  نفر شرکت کننده  خارجی داریم  و فکر می کنم  با توجه به تجربه چند ساله معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علم با بنیاد بین المللی غدیر بتوانیم این همکاری در این جشنواره را ادامه دهیم که برای فرهنگ سازی امامت و ولایت لازم است

این کرامت و عزّتی که ما داریم در ذیل سایۀ اهل بیت (ع) پیدا کرده ایم.

 

در ادامه دکتر ذکیانی رئیس دانشکده ادبیات فارسی و زبانهای خارجی و الهیات و معارف اسلامی به نمایندگی از ریاست محترم دانشگاه علامه طباطبائی عرض خیر مقدم و خوش امد به حضار را داشتند و بیان داشتند: بنده از همه بزرگوارانی که ما توفیق داریم در این جشنواره غدیر میزبان باشیم عرض خوش آمد دارم و از جانب دکتر سلیمی ریاست محترم دانشگاه علامه طباطبائی نیز سلام و خوش آمد می گویم. در مورد حادثه دیشب و در ادامه فرمایش مقام معظم رهبری این را ذکر می کنم که این کرامت و عزت که ما داریم در ذیل سایه اهل بیت(ع) پیدا کرده ایم. این موضوع به نحو احسن در خصوص خروج از برجام برای ما مشخص است که قدرتمندان عالم با چه هراس و ترسی یکی در آن سوی عالم و دیگری در اروپا دو موضع مختلف گرفتند. ملت ما بعد از ۴۰ سال کمترین بهای آن این است که کشورهای قدرتمند دنیا می گویند که آیا با معاهده ای که با ایران بسته ایم بر آن پایبند بمانیم یا نه.

 
     
      

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین عناوین