پنج شنبه, 01 آبان 1399
شناسه خبر:1217

برنامه های بنیاد بین المللی غدیر در استان گلستان

  • انداز قلم


در ادامۀ سلسله گفتگو های غدیری خود توفیقی فراهم شد تا در خدمت حجه الاسلام والمسلمین طاهری دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در استان گلستان باشیم . جناب استاد طاهری در این فرصت کوتاه جستجویی اندک در چیستی و چرایی واقعۀ بسیار مهم غدیر داریم و بدنبال این هستیم تا الزامات تبیین و ترویج این اندیشۀ ژرف را برای مخاطبین خود یعنی مردم عزیزمان بیان کنید .

لذا ابتدا بفرمایید که چه برنامه هایی را برای گرامیداشت ایام مبارک دهه امامت و ولایت تدارک دیده اید و ثانیا چرا اندیشۀ غدیر را سرچشمۀ سعادت بشریت می گویند ؟ مگر چه اتفاقی افتاده که سرنوشت بشر با آن گره خورده است ؟
با نام و یاد خدای متعال و با تشکر از شما که در خصوص اطلاع‌رسانی فعالیت‌های دهه‌ی امامت و ولایت اقدام کرده‌اید، امسال جشن‌های باشکوه دهه‌ی امامت و ولایت با حضور مردم و علمای اهل سنت استان گلستان رونق بیشتری پیدا خواهد کرد .
بحمدالله شیعیان و اهل سنت استان گلستان در نهایت وحدت و مودت درکنار و همراه با هم در حال تدارک برگزاری باشکوه جشن‌های ایام مبارک دهه‌ی امامت و ولایت هستند .
برگزاری مراسم های باشکوه غدیری را در بیش از ۲۰۰۰ مسجد و محفل مردمی با همکاری هیآت مذهبی و مساجد استان و مشارکت فعال اداره کل تبلیغات اسلامی استان ان‌شاءالله شاهد خواهیم بود، علاوه بر این موارد فراوان دیگری نیز وجود دارد که ذیلاً اشاره می‌کنم :

برگزاری نماز عید قربان در ۱۰۰۰ مسجد استان ، راه اندازی کاروان‌های شادی غدیر با همکاری دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی استان ، برپایی ایستگاه‌های صلواتی در مسیرها و میادین شلوغ شهرها، اطعام ۳۰۰۰۰ نفری متمرکز در شهرها با همکاری کمیتۀ امداد و بهزیستی استان برای مستمندان ، اعلام آمادگی مردمی برای اطعام گستردۀ خانواده‌ها ، ۱۵ برنامه‌ی قوی متمرکز در شهر گرگان با مشارکت شهرداری و هیآت مذهبی ، تهیه و توزیع بسته‌های حمایتی برای مستمندان، مشارکت در تهیۀ برنامه‌های معارفی رسانه‌ای با همکاری صدا و سیمای استان، برگزاری و تدارک مراسم بازسازی واقعۀ غدیر در ۸ نقطۀ استان با همکاری ستاد بازسازی واقعۀ غدیر و مشارکت اهل سنت استان ، برگزاری جشن‌های متعدد در بقاع متبرکۀ استان با مشارکت فعال اداره کل اوقاف ، برپایی نشست‌های غدیرشناسی با همکاری دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه ، تمهید مقدمات لازم برای انجام ویژه برنامه‌هایی در شهر آزادشهر و اطعام ۸۰۰۰  نفری مومنین با همکاری شیعیان و اهل‌سنت ، برگزاری جشن ویژه در عید غدیر در شب عید غدیر در بندرترکمن با حضور گستردۀ علمای شیعه و سنی و برنامه‌های متعدد دیگری که در پارک‌ها و میادین اصلی شهرها پیش‌بینی شده است .
در پاسخ به بخش دوم سؤال باید عرض کنم که فرهنگ غدیر در واقع همان گفتمان اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) و تمسک به ثقلین است.
خداوند متعال در روز غدیر آیه‌ی اکمال دین را نازل کرد و فرمود امروز راضی شدم که دین شما "اسلام" باشد .
یقیناً تنها راه سعادت اسلام است و اسلام حقیقی در روز غدیر و با نصب امام تعیّن و تشخّص پیدا کرد . ولذااست که خداوند متعال بهترین افراد بشر را برای هدایت آنها انتخاب و معرفی میکند و یقینا بهترین راهنما و هدایتگر برای هدایت در نسیر سعادت تکاملی بشر خواهد بود و به این دلیل است که سرنوشت سعادت بشریت در غدیر نهفته است .
سوال : لطفا چند پیام از پیام‌های مهم خطبۀ غدیر را برای مخاطبین تبیین نمایید .
پاسخ : بخشی از مهم‌ترین پیام‌های خطبه‌ی غدیر از این قرار است:
-  امامت امری انتصابی است
-  امام باید معصوم و دارای ویژگی‌هایی همانند پیامبران باشد .
-  امامت تا روز قیامت امتداد دارد
-  امامت از امیرالمؤمنین علی‌بن‌ابی‌طالب (علیه‌السلام) آغاز می‌شود و در نسل او ادامه می‌یابد و به مهدیِّ (عج) این امت خاتمه پیدا می‌کند و بهترین پیام برای من شنونده این است که بفرمودۀ امام راحلمان ( غدیرآمده است تا به ما بفهماند چگونه تبعیت کنیم ) .
سوال :  به عقیدۀ شما چه ارتباطی بین فلسفۀ غدیر و عاشورا وجود دارد؟
پاسخ : قیام عاشورا برای زنده کردن غدیر صورت گرفت و به عبارت دیگر مظلومیت و شهادت حضرت سیدالشهداء (علیه‌السلام) نتیجه‌ی فراموشی و غفلت از راه غدیر بود .
لیکن هنر عاشورا در این بود که این مظلومیت را زمینه‌ی پایان دادن به روند غدیرزدایی ودر واقع زمینه‌ی جلوگیری از اسلام‌زدایی قرار داد و لذا در حال حاضر نیز ما باید با عبرت از گذشته و نگاه به قلۀ هدایت در مسیر امامت بمانیم تا در زیر سایۀ هدایت ایشان به سعادت دنیوی و اخروی برسیم .
سوال : لطفاً بفرمایید برای حفظ ، تبیین و ترویج پیام‌ها و اندیشه‌ی غدیر چه کارهایی باید در اولویت باشد؟
پاسخ : لازم است علاوه بر فعالیت‌هایی که در ایام دهه‌ی امامت و ولایت صورت می‌گیرد، برنامه‌های بلندمدت و هدفمندی در این خصوص وجود داشته باشد ؛ که الحمدلاالله در چشم انداز 20 سالۀ بنیاد بین المللی غدیر ترسیم شده است . باید اهمیت موضوع برای مردم و مسئولان بیان شود ؛ آیات ولایت و امامت در قرآن به درستی استخراج و تبیین شود ؛ روایات پیامبر اعظم(ص) که درمنابع شیعه و سنی در موضوع امام‌شناسی آمده است مورد توجه بیشتری قرار گیرد ؛ حفظ و تفسیر خطبه‌ی غدیر رواج پیدا کند و معارف غدیری به همه‌ی اقشار جامعه از کودکی تا دوران دانشگاه و بعد از آن متناسب با شرایط سنی و سطح درک مخاطب و با روش موثر و جذاب، منتقل شود.
سوال : راه‌کارهای مردمی شدن گرامیداشت ایام دهه‌ی امامت و ولایت را چه می‌دانید؟
پاسخ : بهترین کار زمینه‌چینی از طریق رسانه‌ها و خصوصاً رسانه‌ی ملی و نیز توجیه و تشویق دست ‌اندرکاران هیئات مذهبی، مساجد و سایر بقاع متبرکه از طُرق ممکن است . مثلاً روحانیون و وعاظ در مساجد و منابرشان مردم را با اهمیت موضوع آشنا و برای برگزاری گرامیداشت این ایام تشویق کنند .
سوال : مردم دنیا چگونه می‌توانند از اندیشۀ غدیر بهره‌مند شوند؟ چه پیشنهاداتی برای ترویج این اندیشه در جهان دارید؟

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین عناوین