چهارشنبه, 14 خرداد 1399
شناسه خبر:1216

برنامه های بنیاد بین المللی غدیر در استان لرستان

  • انداز قلم

بسم الله العلی الغدیر
فرصتی فراهم شد تا درگفتگویی کوتاه با دکتر زینی وند مقدم دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در استان لرستان جستجویی اندک در چیستی و چرایی واقعۀ بسیار مهم غدیر و الزامات تبیین و ترویج این اندیشۀ ژرف بپردازیم . متن ذیل حاصل گفتگوی صمیمی خبرنگار مرکز اطلاع رسانی ستاد مرکزی گرامیداشت دهه امامت و ولایت با دکتر زینی وند مقدم دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر انجام شده است .


- آقای دکتر ضمن عرض سلام مجدد خدمت جنابعالی و همۀ همکارانی که در ستاد غدیر استان لرستان همکاری می کنند .  لطفا ضمن تشریح برنامه های استان لرستان برای گرامیداشت دهه امامت و ولایت بفرمایید که چرا فرهنگ غدیر را سرچشمۀ سعادت و راه نجات بشریت می نامند ؟ لطفا توضیح بدهید .        
- بسم الله الرخمن الرحیم  با تشکر از فرصتی که به این حقیر دادید به استحضار می رسانم برنامه های استان با نگاه به سیاستها و اهداف کلان بنیاد بین المللی غدیر ، هر ساله تعیین و ابلاغ می شود . 
امسال علاوه بر برنامه های کلی ابلاغی ، خود استان نیز برنامه هایی را درسطح استانی و شهرستانی و منطقه ای و فضا سازی در اماکن عمومی و اداری برنامه های دهه امامت و ولایت دارد .
در نشست شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی که در معیت ریاست محترم بنیاد استان حضرت آیت الله میرعمادی داشتیم 18 برنامه به تصویب رسید که بصورت تیتر و مختصر شامل این برنامه ها می شود .

۱_  برگزاری جشن های بزرگ دهه امامت و ولایت در کلیه شهرستانها و مناطق استان لرستان با همکاری و مشارکت آحاد مردم استان .
۲_  برگزاری مراسم جشن ، سخنرانی و مسابقه در مساجد و اماکن متبرکه و پایگاهها و کانونهای مساجد با مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه . بسیج سپاه .کانونهای مساجد در ایام دهه امامت و ولایت  .
۳_   تشکیل جلسات شورای اداری استان و طرح برنامه در این شورا و ابلغ آن به شهرستانها ، و تاکید جهت اجرای مصوبات ، فضا سازی و گرامیداشت دهه امامت و ولایت توسط نماینده محترم  ولی فقیه در استان ، استاندار محترم ، ائمه محترم جمعه و فرمانداران و بخشداران محترم .
۴_ فضا سازی ، نصب بنر ، چراغانی در داخل و خارج از ادارات ، مغازه های اصناف و مراکز تجاری و عمومی و هیآت و مساجد استان .  برگزاری مراسم های جشن و تشویق کارکنان و خانواده آنان در ایام دهه امامت و ولایت  با همکاری امور صنفی استان و شهرداریها .
۵_  برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و فروش و نمایشگاه کتاب توسط بانوان سرپرست خانواده و مسابقات فرهنگی و ورزشی بانوان  و جشن خاص بانوان در حسینیه حبیب ابن مظاهر و دیگر مراکز در شهرستانها توسط مدیر کل امور بانوان استان ، امور اجتماعی استانداری و فرمانداریها و بسیج .
۶_ تهیه گزارش ویژه از مراسم ها و جشن های بزرگ و همچنین اجرای مراسم بازسازی واقعه غدیر خم که در خرم آباد،  ازنا و الشتر و تدوین برنامه زنده در رادیو و تلویزیون در ایام دهه امامت و ولایت ، و انعکاس مراسم نماز عید و دعای عرفه و سالروز ورود آزادگان عزیز به میهن اسلامی توسط صدا و سیمای و مراکز فرهنگی و نظامی  لرستان .
۷_برگزاری مراسم جشن بزرگ ولایت و امامت با نظارت و مدیریت تشکلهای و نهاد های مردمی و هیات های مذهبی .
۸_ اجرای  برنامه های گفتمان دینی با محوریت غدیر و ولایت با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل تبلیغات اسلامی استان .
۹_دیدار با ائمه محترم جمعه در شهرستانها و مناطق با حضورمردم و کارکنان ادارات و دستگاههای مختلف استان و شهرستانهاو مناطقمختلف استان  .
۱۰ تهیه و تدوین و ارائه گرارشات کتبی و تصویری برنامه ها توسط مجریان به دبیر خانه بنیاد غدیر استان .
۱۱ _اعزام گروههای مختلف دانش آموزی وخانواده امداد به اردوهای زیارتی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و آموزش و پرورش به اماکن زیارتی و سیاحتی و مشهد مقدس و تکریم سادات .تحت عنوان کاروان های غدیر .
۱۲_ برگزاری جشن بزرگ ولایت و امامت در اردوگاه آیت الله کمالوند خرم آباد و کانونهای تربیتی شهرستانها و مناطق استان توسط آموزش و پرورش  .
۱۳_  تشکیل کلاسهای آموزشی مبانی مهدویت و غدیر ، مسابقات فرهنگی مرتبط با غدیر در بین اعضاء کانونهای مساجد  .
14 - برگزاری مسابقات ورزشی در تمامی اماکن و سالن های ورزشی با مدیریت اداره کل ورزش و جوانان (برنامه ویژه برگزاری یک دورمسابقات و برنامه های ورزش همگانی و دوچرخه سواری جهت مشارکت عموم مردم) و اداره کل آموزش و پرورش استان و برگزاری  مسابقات والیبال جام غدیر محلات و کانونهای مساجد استان .
15 – برگزاری  نشست ها و جشن های دهه امامت و ولایت در کلیه دستگاهها و ادارات و تشکل ها ی اداری و مردمی و انعکاس خبری آنها توسط صدا و سیما .
16-طراحی و تولید ویژه برنامه های با موضوع غدیر و ولایت در صدا و سیمای استان و انعکاس گزارشات و اخبار جشن ها و مراسم های دهه امامت و ولایت  .
17- تهیه وتوزیع پوستر و بنر و بروشورها و سایر محصولات رسیده از بنیاد مرکز با موضوع غدیر توسط دبیرخانه بنیاد غدیر استان
18- برگزاری جشن بزرگ در منطقه ماسور خرم آباد با حضور هیآت مذهبی و پیش بینی اطعام گستردۀ مردمی  با مشارکت خیرین استان است که انشاء الله اجرا خواهد شد  .   
 ولایت فقیه و رهبر حاکمیت اسلامی  " حاکمیت و رهبری بر قلوب  " است  .
اما در رابطه با فرهنگ غدیر ، همانطور که همه می دانید محور اصلی و قوام و قدرت و قداست حکومت اسلامی و جامعه اسلامی بر پایه انتخاب فردی جامع بعنوان رهبر جامعه است . ولایت و محوریت مردم بر این ولایت میتواند در اتحاد عمومی و اصلاح جامعه و روند تکاملی پیشرفت بشریت و مسیر الهی نقش اساسی داشته باشد . آنچه از غدیر برای ما اهمیت دارد، آموزه ها و فرهنگ غدیر است و اینکه چه درسی بگیریم تا بتوانیم الگو شویم . لذا می توان با رفتار و کردار و گفتار خود، فرهنگ غدیر را معرفی کرد . بی شک، آموزه ها و درس های غدیر برای جامعه بشری کاربرد گسترده ای دارد. یکی از این آموزه ها گزینش بهترین ها برای تصدی امور است . همچنان که خدای متعال با انتخاب امیر مومنان علی (ع) و ابلاغ ایشان به پیامبر گرامی صلوات الله علیه برای اعلام به جامعه ، این راه و مسیر را برای بشریت ترسیم کردند و به حق نیز ایشان تنها فرد شایسته این انتخاب بود ..
باید با رفتار و کردار و گفتار خود ، فرهنگ غدیر را معرفی کرد .

*جناب آقای دکتر زینی وند لطفا با توجه به سابقه خود در انجام امور فرهنگی بفرمایید منابع مالی برنامه ها و فعالیتهای غدیری کشور چگونه و از کجا تامین می شود ؟
بنیاد غدیر برای ادامه فعالیت های خود اعتبار مالی دولتی نداشته و ندارد و در طول دوران گذشته از طریق منابع مردمی و خیرین اداره شده و برای همایش های فرهنگی و علمی و پژوهشی از اعتبارات فرهنگی دانشگاهها و دستگاههای فرهنگی و ظرفیت های نظام مدیریت و اداره شده  .
گروههای مذهبی و هیات ها و موکب ها به اهمیت واقعه تاریخی غدیر و پیام ها و دست آوردهای آن توجه ویژه کنند .
- راه کارهای مردمی شدن گرامیداشت ایام دهه امامت و ولایت را چه می دانید ؟
همان شیوه ای که در ایام محرم  اربعین در جامعه اسلامی است ؛ ورود مردم و گروههای مردمی تاثیر گذارترین روش است و یکی از روشهای غلط توجه فقط به ظاهر و احیانا دولتی کردن این دهه است . باید گروههای مذهبی و هیات ها و موکب اولا خود به اهمیت این واقعه تاریخی و پیام ها و دست آوردهای آن از عمق جان واقف شوند تا بتوانند به همان شکل محرم و اربعین آنرا پاس بدارند و در گسترش آن بکوشند  .
فیلم سازی واقعه غدیربه شکل کاملا علمی تاریخی و هنری می توان درگسترش فرهنگ غدیر بسیار مفید باشد .
* مردم دنیا چگونه می توانند از اندیشۀ غدیر بهره مند شوند ؟ مصداقا چه پیشنهاداتی برای ترویج این اندیشه در جهان دارید ؟
فرهنگ سازی از طُرق مختلف اجتماعی ، نوشتاری ، نمایشی و فیلم سازی و رسانه ای از ابزارهای موثر و قابل توجه در تعمیق فرهنگ غدیر است . تاکید می شود از طریق فیلم سازی و نگاه به واقعه غدیر به شکل کاملا علمی تاریخی و هنری می توان در گسترش فرهنگ غدیر گام های مثبتی برداشت .
یکی دیگر از روشها  الگو بودن جامعه اسلامی بر مبانی و سیره علوی است که نمونه عینی از حاکمیت اسلامی را در جامعه نشان دهیم و این  روش عملی  است در اثبات حاکمیت بر پایه ولایت که بر گرفته از فرهنگ غدیر است  .
حرکت و تبعیّت آحاد مردم در مسیر رهبری جامعه مهم ترین پیام غدیر است
خلافت و جانشینی و رهبری امت اسلامی از و حرکت و تبعیت آحاد مردم در مسیر رهبری جامعه مهم ترین پیام های غدیر است که از ناحیه خداوند صورت گرفت. ابلاغ حق، صفات رهبری، مرجعیت دینی اهل بیت (ع)، اکمال دین و اتمام حجت با مردم و رضایت خداوند از پیام های واقعه غدیر خم است .
*  چند پیام از پیامهای مهم خطبۀ غدیر را توضیح و تبیین بفرمایید .
- یکی از موارد مطرح شده در خطبه غدیر،  پیامبر اکرم (ص) در سال های آخر عمر خود و در خطبه شریفه غدیریه نقطه اتمام رسالت خود را مطرح می فرمایند . ایشان نکات‌ مهمی را در ابعاد مختلف به ویژه معرفی امام و ولی جامعه مطرح می کنند و حتی از حضرت مهدی (عج) نیز نام می برند . بنابراین رسول الله (ص) سیرکامل رسالت خود در طول تاریخ را مشخص کردند .
خطبه غدیر رسول خدا سَند چشم انداز دائمی برای مسلمانان جهان و حتی برای کل بشریّت است .
از دیگر مطالب طرح شده در خطبه غدیر رسول خدا سند چشم انداز دائمی برای مسلمانان جهان و حتی برای کل بشریت است . اگر این سند پیاده سازی شود امر به معروف و نهی از منکر نیز پیاده خواهد شد .

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین عناوین